събота, 11 август 2007 г.

На чия страна са руснаците?

Подържа ли Русия международния тероризъм? Този въпрос става отново актуален, след последните разкрития за информацията предоставена на ислямистите, от руски шпионин инфилтрирал се в испанските секретни служби.

На 24 юли, Alberto Saiz, шеф на испанските секретни служби(CNI) дава за пръв път в историята на службата, пресконференция пред испанските медии. На нея той оповестява, че контраразузнаването е изобличило двоен агент във ведомството му. Директорът не уточнява за коя страна е работил той, но „изтекла информация” недвусмислено доказваща връзките му с руските служби.
Шпионинът, Roberto Flórez García 42г., започва да работи за руснаците през 2001 година…т.е доста време след края на Студената война.

Информацията предоставена от агента на руските му господари, по начин, за който лесно можем да се досетим, е станала причина за смъртта на 7 агента на CNI в Ирак през 2003 година….още едно доказателство за топлата връзка Садам – Путин.
Агентът може да получи от 6 до 12 години затвор - цената на седем човешки живота в Испания.
According to the information of the investigation, in hands now of a court of Tenerife, Flórez, which was dismissed in the CNI in January, 2004 after 12 years of uninterrupted service, sought employment voluntarily to a foreign service of intelligence in exchange for " a lot of money " and leaked{filtered} " dozens of identities " of agents{reagents}, as well as information about procedures, internal structures and activities on the subject of counter-intelligence. Between the information that it could reveal, Saiz has mentioned the identities of seven dead agents{reagents} of the CNI in Iraq in November, 2003.

четвъртък, 9 август 2007 г.

За данъците на по бира …



Да предположим, че всеки ден ,10 мъже се събират в едно кафе да изпият по бира и че сметката им за десетте бири е 100 лева. (Т.е по 10 лева на човек). Ако те платят сметката си според принципа, по който плащаме данъците си, би се получило следното:



- Първите четирима ( най-бедните !?), няма да платят нищо.
- Петият ще плати 1 лев
- Шестият ще плати 3 лева
- Седмият ще се бръкне за 7 лева
- Осмият плаща 12 лева
- Деветият ще даде 18 лева
- Десетият (най-богатия!?) ще плати 59 лева

И така, десетте мъже са съгласни да плащат по горната схема, виждат се всеки ден и изглежда, че общо взето са доволни от системата….съгласието между тях продължава до деня, в който собственикът на кафето, решава, че тъй като десетте мъже са много добри клиенти, ще им направи намаление от 20% и вместо 100 лева те ще плащат по 80 лева за десетте бири.

Групата продължава да плаща както преди. Първите четирима продължават да пият бирата си гратис. Останалите шестима разделят намалението от 20 лева на 6, което прави намаление от 3,33 лева на човек…, но бързо си дават сметка, че така на петия и шестия от компанията, вместо да плащат, трябва да им се плаща за това, че пият бира ( до сега петият е давал по 1 лев, а шестият по 3 лева). Собственикът на кафето им казва, че това не е справедливо и че най-добре е намалението от 20% да се разпредели пропорционално между плащащите шестима.

И така, какво се получава? Петият мъж, се присъединява към четиримата, които не плащат нищо; шестият плаща 2 лева, вместо 3 (или 33% намаление); седмият плаща 5 лева вместо 7 ( или 28% намаление); осмият 9 лева вместо 12 ( или 25% намаление); деветият 14 лева вместо 18 (или намаление 22%); и десетият 49 лева вместо 59 ( или намаление от 16%). Всички ще плащат по-малко и първите четирима + петият ще пият безплатно.

Обаче, веднъж напуснали бара, всеки от десетте мъже си прави сметката какво са икономисали: „Аз получих само 1 лев от 20 левовото намаление” си казва шестият и завижда на десетия, който е получил 10 лева от намалението. Петият също не е доволен, въпреки, че сега пие гратис, но пък е получил само един лев намаление. „Наистина не е честно, най-богатия, е получил най-голямата част от намалението от 20 лева!”, ядосва се седмият, че десетият е получил 10 лева, а той само 2. … И тук се намесва първият, който не плаща бирата, пие аванта, но и той си иска частта от намалението: „ Ние четиримата, Най-бедните не получихме нищо” – крещи той- „Това е див капитализъм и експлоатация на бедните!”. Деветте мъже обграждат десетия и почват да го нападат и обиждат.

На другия ден, десетият(най-богатия) не идва в кафето. Намерил си друга кръчма, в която не го обиждат. Другите деветима пият бирата си без него. Но когато идва времето за плащането на сметката, те откриват нещо много важно, за което до сега не са се замисляли. Установяват, че нямат достатъчно пари да платят и половината от фактурата.

За тези, които разбраха, никакво обяснение не е необходимо,а за тези, които не са, никакво обяснение не е възможно.;-)

Сянката на Империята

BBC NEWS UK Scotland MoD confirms £3.8bn carrier order

Във Великобритания са решили да построят още една двойка самолетоносачи. Ще похарчат за това около 4 милярда лири. Интересното е, че се обосновават не с предстоящи военни задачи, а с аргументация за запазване на работните места в корабостроителната промишленост. Остава впечатлението, че решението е наложено по чисто икономически причини.

За съжаление (пък и защо да е за съжаление), трябва да се признае, че единствената държава в момента, с реален военноморски флот е САЩ. При това самата концепция на американския флот е различна: това не е само набор от кораби, а „зона на отговорност”, която покрива целия Световен океан.