Тяхната родина съсипана от войни, икономически кризи, политически борби или природни бедствия. Те са решили да избягат. Те наричат имигранти, бежанци или "лица без постоянно пребиваване", или всичко това наведнъж. След като в новата страна убежище, те попадат в трудни ситуации, те са дискриминирани, към тях са враждебно настроени и не го крият. Домакин страни са обременени с икономическите и политическите последици от имиграцията. Имиграция е болезнен въпрос за всички развити страни. Нежеланите бежанци са и сила, която може да промени фундаментални договори на такива политически мастодонти като Европейския съюз, който под натиска на гладните тълпи нахлуващи от Либия, Тунис, Алжир и Черна Африка беше принуден да промени шенгенската си политика.
12 юни 2011 година, границата между Турция и Сирия. След операцията на сирийските сили за сигурност в град Джиср ал Шугуар, хиляди засегнати от конфликта навлязоха в Турция. Турските власти бяха принудени да създадат буферна следгранична зона, в която бежанците са “концентрирани”.
Нелегални имигранти на монитора на унгарската гранична полиция на границата със Сърбия. Ха 19 април 2011 година при съвместна операция на британските и унгарските сили са сигурност беше разбит канал за прехвърляне на виетнамци в ЕС през Сърбия.
Румънски граничар обстойно проверява влакът от Молдова. Румъния както и България ще влязат в Шенгенската зона през 2011 или 2012 година.
Ранен либийски метежник на борда на кораб на Международната организация по въпросите на имиграцията, който евакуира към Европейския съюз около 800 ранени от сраженията в Либия. Да припомним, че метежниците в Либия са тясно свързани с Ал Кайда и по-голямата част от тях за воювали на страната на талибаните в Афганистан.