Когато през 2008 г. Барак Обама се бореше за президентския пост, зависимостта на САЩ от вносния петрол бе една от централните теми в кампанията му. Цареше паника за последствията, ако производство в собствена страна се срине надолу. Бившият му опонент Джон Маккейн обеща шумно политика под мотото "Drill, baby, drill" (Дупчи, скъпа, дупчи). Републиканецът искаше да изстиска всичко, което може, от източниците на петрол в САЩ. Обама от друга страна предпочете да се представи пред избирателите като президента, който ще защитава околната среда и климата и затова не се впусна в тази кампания.
От тази сдържаност отдавна не остана нищо. Обама често се прехласва, когато стане дума за бума на петрола в САЩ. „За първи път от почти две десетилетия ние ще произвеждаме тук, у дома, повече петрол, отколкото ще купуваме от останалата част на света", каза той наскоро по време на пресконференцията си за края на годината. Според данни на Международната агенция по енергетика (МАЕ), през 2015 г., а с това и една година по-рано от очакваното, САЩ ще станат най-големият производител на петрол в света, като изпреварят дори Русия и Саудитска Арабия, се казва в анализ на DPA.
Още по темата
Фракинг е вълшебната дума. При спорния метод ниските скални пластове се пробиват и лежащия отгоре т.нар. шистов газ и нефт се изтеглят с помощта на химикали. Докато природозащитниците осъждат начина, защото се страхуват за подпочвените води, представители на индустрията се вричат в любов на фракинга. Защото повече петрол означава по-ниски цени. А голяма част от крехкото възстановяване на американската икономика след кризата през 2008/2009 се основава на тази евтина енергия.
И така Обама започна да одобрява все повече и повече нефтени находища и платформи. Американската агенция за енергийна информация (Energy Information Administration, EIA) изчислява, че в САЩ през 2016 г. всеки ден ще се добиват по 9,5 милиона барела суров петрол - почти два пъти повече, отколкото през 2008 година. Още днес след бързото нарастване те вече са почти 8 милиона барела. Бумът ще запази цените на равнище под 100 долара за барел, като EIA дава прогноза за 92 долара за барел за 2017 г. До 2040 г. обаче се очаква цената да нарасне до 141 долара.
Всичко това радва не само енергоемките индустрии. Цената на бензиностанциите играе съществена роля и за настроението на американския потребител – колкото по-малко пари американците трябва да харчат за гориво, толкова повече от доходите им остават за други покупки. След като цената на един галон (3,79 литра) междувременно се покачи до над 4 долара, според EIA през последните седмици средно тя е 3,24 долара. Това значи 86 евроцента за литър.
Гаранти за петролното богатство са предимно щатите Тексас и Северна Дакота. В последния регион на ден се добиват стотици хиляди барела петрол чрез фракинг на битуминозни шисти. Обама обаче не иска „всеки квадратен сантиметър от тази земя да бъде продупчен" - без оглед на екологичните щети, които могат да бъдат причинени от технически по-сложното производство. Ето защо той в допълнение залага на насърчаване на слънчева и вятърна енергия и биодизел, като същевременно планира да премахне милиардните субсидии за петролни и газови компании.
Независимо от това за Белия дом от икономическа и геополитическа гледна точка е повече от предимство енергийните нужди да се покриват с все по-малко внос. Не само че така търговският баланс ще се подобри значително, но това би направило американската икономика по-малко зависима "от неща, които се случват на други места по света", като например вълненията в Близкия изток, както се изрази Обама. До 2016 г. вносът на течни горива ще падне до 25 процента от общото търсене в САЩ, оценява EIA .
А в момента опасенията за недостиг на петрол са толкова нищожни, че индустрията и някои политици вече пледират за разхлабване на наложената през 1975 г. мащабна забрана за износ на суров петрол. Рафинериите вече работели на границите на пълния си капацитет и често не може да се справят с бума на шистов газ, гласи един от аргументите.
Бойчо Попов, източник Инвестор.бг
Няма коментари:
Публикуване на коментар