"Шеврон", втората по големина американска нефтена компания след "Ексон Мобайл", обяви миналата седмица, че ще изкупи $15 милиарда от акциите си през следващите три години. При сегашните стойности, това представлява 7.5% от предлаганите на пазара акции на "Шеврон", съобщава агенция Блумбърг.
Ако "Шеврон" продължи обратното изкупуване със сегашните темпове, компанията ще ликвидира целия си публичен капитал до 2023г. "Ексон Мобайл" всяка година изкупува акции на стойност $30 милиарда. Ако тенденцията се запази, "Ексон" ще изкупи всичките си акции до 2024г., пише в. "Дневник".
Докато подобни практики увеличават дивидентите от останалите в обръщение акции, инвеститорите могат да претърпят загуби, ако доходите и активите на въпросната компания тръгнат надолу.
Частните нефтени компании, наред с държавите производители на петрол, нечленуващи в ОПЕК, само след няколко години ще бъдат принудени да намалят петролната си продукция, поради изчерпване на наличните залежи.
Към 2011г., тези компании, включително британските "Роял Дъч Шел" и "Бритиш Петролиум", френската "Тотал" и американската "КонокоФилипс", няма вече да са в състояние да увеличават продукцията си.
Към 2014, добивът на петрол ще започне бавно, но трайно да спада и нефтените компании ще навлязат във фаза на ликвидация. Нови нефтени находища не се разкриват с достатъчно бързо темпо, за да задоволят нарастващото търсене на петролни продукти в световен мащаб.
Дори при цени от $80 за барел, компаниите не желаят да рискуват с инвестиции за проучване на нови находища.
"Ексон Мобайл" ще вложи $21 за проучвания и поддръжка на сегашните си производствени мощности, но това е значително по-малко от сумата заделена за обратно изкупуване на акции.
Сегашната тенденция не вещае нищо добро за страните консуматори на петрол, тъй като това ги прави още по-зависими от ОПЕК. Добивът на петрол вече е достигнал максимума си в Мексико, Русия и Северно море, а този в Китай ще достигне своя връх през 2010г.
Спадът в производството на нефт ще е постепенно. Страните от ОПЕК могат да задоволят световния петролен глад, като увеличат добива си, въпреки че до сега не са били склонни на такава стъпка.
Запасите на страните от ОПЕК също са ограничени. Добивът в Индонезия вече е достигнал своя максимум, докато производството в Либия ще намалее след 2012.
Жаждата на инвеститорите за повече дивиденти, взима връх пред инвестиционни решения насочени към повишаването доходността на компаниите. И все пак, ако ще станем свидетели на краят на нефтената индустрия, обратното изкупуване на акции, е едно добро начало.
Няма коментари:
Публикуване на коментар