В коментарите се появи следната фраза: “Добър пост с опит за обективна оценка на снимките. От такъв анализ има нужда и за Грузия и за Чехословакия 1968 – за някои манипулирани и монтирани клипове и снимки.”
Защо не? Можем да направим сравнение с Чечения, но няма да се връщаме към Чехословакия 1968 нито към Грузия защото там става въпрос за външна интервенция. За разлика от тях, събитията в Либия и Грозни си приличат – вътрешен бунт, който се гаси от силите на армията, но не излиза извън пределите на държавата.
До този момент, най-тежките боеве в Либия бяха за град Завия превзет от армията на Кадафи преди няколко дни. Според "бунтовниците град Завия е бил сринат до основи. Лъжа. Засегнати от безредиците са кметството, една джамия е разрушена защото се е превърнала в убежище на десетина въоръжени ислямисти, освен това има и засегнати единични сгради. Масови разрушения и следи от тежки боеве липсват.
Виждат се най-малко две попадения най-вероятно от танкови оръдия с право мерене. Ако джамията беше ударена с гаубици при артилерийска подготовка, тя просто нямаше да съществува.
Отново джамията – директно попадение от танково оръдие. Очевидно екипажите са използвали снаряди с нисък експлозивен заряд. Най-вероятно става въпрос за противотанкови муниции за да се намалят до минимум разрушенията на сградите.
На долните две снимки виждаме войници на Кадафи пред кметството. Виждат се попадения от снаряди, сградата е горяла.
Единствените снимки на засегнати жилищни сгради са две:
След като видяхме Либия и Завия, нека сравним с Русия и Грозни. Ето как би действал Путин на мястото на Кадафи:
Грозни след руски артилерийски обстрел.
Резултатът от действията на руската щурмува авиация в Чечения
Руските танкове в разрушения Грозни:
Няма коментари:
Публикуване на коментар