През последните месеци Иран често се появява в новините, обикновено във връзка с военни учения или спекулации около атомната му програма. Повечето медии игнорират въпроса как Иран стигна до позицията на технологичен лидер в региона? Как страната успява въпреки международните санкции да развива наука, фундаментални изследвания, да произвежда съвременни оръжия? Отговорът на тези въпроси е избягван защото е неудобен. Иран е това което е благодарение на качествения човешки материал, добрата образователна система, традицията и … религията.
Населението на съвременен Иран е 75 милиона и е обединено от обща история вече няколко хилядолетия. Въпреки че 90% от иранското население са шиити, в страната живеят 300 000 християни, 20 000 евреи.
Докато другите пълнят интернет с ирански военни маршове, политически коментари, пускове на ракети, ние ви предлагаме да погледнете в истинския Иран, на неговите граждани, без предубеждения и спекулации.
Шива Мафакхери се цели в мишена по време на традиционните състезания в Техеран. (AP Photo/Vahid Salemi)
Еврейската общност в Иран се ползва с всички права на другите религии въпреки обтегнатите отношения между двете страни. Свободата на вероизповеданията е гарантирана. (AP Photo/Vahid Salemi)
Почистване на плажа Мианкалеха. Иранските природозащитници периодично организират кампании по крайбрежието и други райони в страната. (Reuters/Raheb Homavandi)
Християни по време на новогодишната служба в черквата в Исфахан. (AP Photo/Vahid Salemi)
Иранската студентка Туше Айяр подготвя робота си «Cerbrus Turkish» за футболен мач. (Reuters/Raheb Homavandi)
Иранка от кюрдски произход говори по мобилния си телефон на пазара в Мариван, провинция Кюрдистан. (Reuters/Morteza Nikoubazl)
Иранската шампоинка по картинг, Солмаз Хамхехадех, по време на състезание в Техеран. (AP Photo/Vahid Salemi)
Стажантка стоматолог няма проблем да лекува мъже и жени. Иранските религиозни закони не налагат забрани в този смисъл.
Мистер Мохташеми редовно посещава училището на смеха в Техеран.
Шейда често ходи в ски курортите до Техеран за да кара ски.
Саед Бахгер Хосроушахи е учил в Ком. Той казва, че шиитската революция в никакъв случай не е била безпроблемна, но твърди, че религията е спасила страната.
Мохаммед Али Арсин и семейството му са убедени привърженици на президента Ахмадинеджад.
Али Реза Декхан с жена си Акрамоссадат и сина им Хасан. Те се оженили без любов, но тя дошла сама с годините. Днес те са влюбени един в друг.
Ортодоксални шиити.
Иран е страна с хилядолетия история.
Ирански борци преди тренировка в град Кум преди състезанието “Имам Ядегар” (снимка Джейкоб Ербан)
Частно парти. (снимка Джейкоб Ербан)
Хората излизат от джамията след петъчната молитва в град Кум – гробница на Фатим Мосум (Непорочния)
Традиционна тренировка в боен клуб в град Кум. Тренировката се нарича Зоркханех. Използва се за укрепване на тялото и духа.
Няма коментари:
Публикуване на коментар