събота, 4 август 2012 г.

България с най-голям ръст от 14% на средната заплата в ЕС , а Гърция със спад от 37%. С минималната заплата у нас се купува повече от тази в Румъния

485px-MW_map_EUR_July_2012

България е страната с най-голям ръст на брутната работна заплата, сочат данни на Евростат. Според изчисления на статистическия институт средното възнаграждение у нас се е повишило с 13.93% до 439.17 евро.За сравнение, в началото на годината, отново според данни на института, средното брутно възнаграждение е било при ниво от 385.5 евро.

Въпреки ръста, страната ни продължава да е в дъното на класацията по брутно трудово възнаграждение, като, за сравнение, непосредствено след нас се нарежда Румъния с 486 евро. Там средната заплата се е понижила от началото на годината, когато е възлизала на 501.5 евро. С най-висока средна заплата се отличава Люксембург, където при ниво от 3 856 евро тя е 8.8 пъти по-висока, в сравнение с тази у нас. В началото на годината разликата е била в размер на 10.2 пъти.

Втори най-голям ръст сред разглежданите страни е регистрирала брутната заплата в Турция, където тя се е повишила с 13.5% и е била близо два пъти по-висока от тази у нас при ниво от 726 евро. С над 5% са се повишили заплатите в Полша, Унгария, Естония и САЩ съответно с 10.8, 8.3, 5.3 и 5.1%.

В общо осем европейски страни са се понижили работните заплати, като най-голям спад е регистриран в Гърция – 37.1%, до голяма степен вследствие на високото ниво на безработица и дълговата криза в страната. Втори по спад на заплатите е Белгия – с 18.4%, следвана от Ирландия с 6.2% и Латвия с 6.1%.

България продължава да е страната с най-ниска минимална заплата в ЕС от 148 евро. За сравнение най-високата минималната заплата в ЕС, която е в Люксембург и е 1 801 евро, е над 12 пъти по-висока в сравнение с България. Значително подобрение се наблюдава при минималната заплата у нас, като за сравнение през първия месец на тази година тя е била при ниво от 138 евро.

За сравнение във втората страна с най-ниска минимална заплата - Румъния, размерът й е доста близък-157 евро. При северната ни съседка се наблюдава понижение на минималната работна заплата към днешна дата, на фона на 162 евро през първия месец на годината.

Страната ни попада в група от 11 страни, включително кандидат-членките Хърватия и Турция, с минимална работна заплата между 100 и 500 евро. В група от шест страни минималната заплата е между 500 и 1000 евро, колкото е и в САЩ, а други шест страни попълват групата с минимална заплата над 1 200 евро, сочи статистиката на Евростат.

Общо 20 страни от ЕС са имали въведена минимална работна заплата в страната. Разликата в минималните заплати между различните страни варира в много по-малка степен, когато се вземе под внимание покупателната сила на парите.

По този показател страната ни не е на последно място, като минималната заплата в Румъния е най-ниска по покупателна сила при ниво от 276 покупателни парични единици, а най-висока е отново в Люксембург при ниво от 1 478 парични единици. В България нивото е 291 парични единици.

Наблюдава се правопропорционална връзка между разликите в цените в различните страни и разликата в минималните заплати, като те са по-ниски в страните с по-ниски минимални заплати. Най-голямо понижение е отбелязала минималната работна заплата в Гърция, която се понижи до 684 евро в сравнение с 877 евро в началото на годината, заради наложените в страната бюджетни икономии.

През миналата година минималната работна заплата е варирала между 30 и 50% от средното брутно месечно възнаграждение на страните, участвали в изследването на еврозоната. У нас съотношението е 33.7%, или средна брутна работна заплата от 439.16 евро, според данните на Евростат. За сравнение във втората страна с най-ниска брутна работна заплата – Румъния, тя е при ниво от 486 евро.

По-ниско е било съотношението на минималната работна заплата от брутната в Чехия при ниво от 32.5%, Румъния 32.3% и САЩ 31.4%.

Източник: Profit.bg

Няма коментари: