петък, 26 януари 2007 г.

Приказките за провал в Ирак са помия

Вицепрезидентът на САЩ Дик Чейни пред Си Ен Ен

За Иран ще търсим докрай дипломатическо решение

Улф Блицър

На 25 януари т.г. водещият журналист на Си Ен Ен Улф Блицър взе интервю от вицепрезидента на САЩ Дик Чейни. То бе веднага излъчено в неговото предаване "Ситуационна зала", което, според създателите му, представя информацията сурова, без сценарий и редактиране. Представяме ви техния разговор със съкращения.

- В обръщението си "За състоянието на Съюза" президентът Буш спомена Осама бин Ладен. Защо не можете да го хванете?

- Явно добре се е скрил. Известно време го търсихме. Мисля, че окончателно е влязъл под земята. Не комуникира, освен може би чрез куриер. Вече не говори по радиото, не праща видеозаписи, както правеше в миналото.

- Но Номер 2 в Ал Каида, Айман ал-Зауахири, го прави. Той е на екран почти колкото мене.

- Не вярвам някой да стои на екран колкото тебе, Улф! Не зная дали имаш представа, че те, двамата, обитават най-накъсаната, груба територия на планетата. Бил съм в Афганистан, Пакистан, по границата и прохода Хибер. Много труден терен! Части от него никога не са били под контрола на човека.

- Жив ли е още Бин Ладен?

- Мисля, че да.

- И мислите, че е в Афганистан или Пакистан?

- Не искам да бъда толкова точен.

- Това е много смущаващо. Пет години след 11 септември още не можете да го хванете! А неговият заместник през ден, през два се показва по телевизията.

- Но хванахме целия "слой" на Ал Каида под Бин Ладен и Зауахири. Знаеш ли коя е най-опасната работа на този свят? Третият човек в Ал Каида. Хората на този пост живеят много кратко, или попадат в плен при нас - например Халид Шейх Мохамед. Осуетихме много от заговорите, които те планираха след 11 септември. Вече 5 години на територията на Америка няма нито един атентат. Разузнаването и въоръжените сили на САЩ вършат невероятна работа! Нанесохме големи поражения на висшето ръководство на Ал Каида. Тя все още съществува, но не е толкова силна, колкото преди.

- Може би щяхте да имате по-големи успехи, ако заради Ирак не бяхте изоставили войната срещу тероризма…

- Отдавна слушам този аргумент. Стар е. Истината е, че можем да вършим две неща едновременно - да водим войната срещу тероризма и да стабилизираме Ирак. Ако не бяхме влезли в Ирак, Саддам Хюсеин щеше още да е на власт и в този момент щеше да води ядрена надпревара със своя ирански съсед Махмуд Ахмединеджад - неговият смъртен враг. Но аз нямам нищо против да спорим до утре.

- Но забранените за полети зони силно сдържаха Саддам.

- Не, не го сдържаха. Саддам подкупваше определени фигури в чужди правителства. Програмата "Петрол срещу храни" беше корумпирана отгоре до долу. В миналото Саддам е използвал оръжия за масово унищожение. Той запази военните способности за производството им и можеше да го възобнови. Той изхвърли оръжейните инспектори. Финансираше семействата на атентаторите- самоубийци. Саддам беше един от най-големите спонсори на тероризма, а Ирак стана убежище на терористи. Той започна две войни. Той наруши 16 резолюции на Съвета за сигурност. Но Саддам е вече е история, затова и нашият спор е възможен. Сваляйки Саддам, ние постъпихме правилно, защото оттогава досега в Ирак три пъти се проведоха национални избори. В Ирак има демокрация. Имаме конституция и ново, демократично избрано правителство. И друго - нашето присъствие в Ирак не може да бъде причина за засилване на тероризма. На 11 септември 2001 г. ние не бяхме в Ирак. Те нямаха нужда от нашето присъствие в Ирак, за да нападнат Америка.

- Но самият президент Буш говори за възможността от "кошмарен сценарий" в Ирак. Там има…

- Не, няма! Там има само текущи проблеми. Но ние постигнахме целите си - отървахме се от стария режим. Сега там има нов режим. Той е бил на власт по-малко от година. Не бързайте да го отписвате. Всъщност, много провинции на Ирак са относително спокойни. Все повече власт бива трансформирана на самите иракчани. Ирак има и големи успехи. Вярно, имаме още много работа. Трябва да подобрим сигурността на населението. Президентът изработи план за това. Най-голямата опасност може да дойде от изтеглянето на САЩ от Ирак в този момент. Това би дало валидност на стратегията на терористите. Ще покажем, че не ни стиска да се бием срещу тероризма.

- САЩ крепят това шиитско правителство с много пари и огромни количества прецизно, модерно оръжие. Обучаваме ги. Не се ли безпокоите, че накрая и те ще се обърнат срещу нас, както някога направи Ал Каида?

- Това няма да стане. Можем много да спекулиране с "ами ако това", "ако онова"…

- Как няма да стане? Премиерът Нури-ал-Малики все по-силно затопля отношенията си с Иран и Сирия. Защо не търси затопляне с умерените арабски правителства - Йордания, Египет, Саудитска Арабия?

- Той развива отношенията си с всички тях. Те са му съседи.

- Но те са сунити, а Малики е шиит…

- Той, освен това, е иракчанин. Той не е персиец. Между арабите и персийците има големи разлики, макар и двете групи да са шиити. Не можем да твърдим, че щом е шиит, значи е враг. По-голяма част от иракчаните са шиити и те за първи път в историята си проведоха демократични избори. В Ирак ще победи принципът на демокрацията - управление на мнозинството.

- Направихте големи гафове - самият президент го признава.

- Спомнете си какво стана, когато се изтеглихме от Афганистан. Подкрепяхме активно муджахидините срещу Съветския съюз, те победиха с наша помощ и ние се изтеглихме. След което на власт дойдоха талибаните и превърнаха страната в убежище на Ал Каида - с тренировъчни бази, в които 20 000 терористи бяха обучени само в края на 90-те години. Удариха военния кораб "Коул", нашите две посолства в Източна Африка и накрая дойде 11 септември, когато избиха близо 3000 американци в родината им. Ето, това става, когато се изтеглим от Близкия изток. Едва тогава разбрахме, че всичко, което става в Близкия изток, има жизненоважно значение за Америка. Нашите критици, които искат да се изтеглим от Ирак, не предлагат алтернативен план, ни политика. Те искат само да предислоцираме или изтеглим войските. Истината е, че можем да доведем докрай и двете мисии. Имаме човек като генерал Петреус, който сега поема командването. Имаме добра стратегия. Трябват ни само здрави нерви, за да довършим докрай работата.

- Ако сенатът приеме резолюция срещу изпращането на допълнителни войски в Ирак, ще ги изпратите ли?

- Това няма да ни спре. Но това ще бъде лошо с оглед на духа на нашите войски в Ирак. Онзи ден генерал Петреус много добре обясни това пред сенатската комисия, която го изслушваше: "Не може да гласувате с голямо мнозинство за моята кандидатура като главнокомандващ в Ирак, да ме изпратите там с възложена от вас мисия, а после да приемете резолюция, която е против мисията ми там". Така че ние продължаваме по нарчертания път, независимо какво говорят и правят в Конгреса. Онова, което те могат да направят, понеже държат кесията, е да съкратят финансирането. Имат право на това. Но президентът вече взе решение. Ние ще продължим да се консултираме с Конгреса. Но трябва и да си свършим работата. Генерал Петреус и нашите войници там ще я свършат, и то много по-скоро, отколкото говорещите глави по телевизиите си представят.

- Коя е най-голямата ви грешка в Ирак?

- Подценихме колко много е смачкано населението на Ирак през 30-те години управление на Саддам, особено шиитите. Те не могат да се изправят и да поемат отговорност да се самоуправляват. Понеже десетилетия наред всеки, който е заставал изправен там, е губил главата си.

- Смятате ли, че Нури ал-Малики е способен да арестува Моктада Садр - антиамериканският шиитски ходжа, който командва "Армията на Махди"?

- Засега нямам основание за недоверие към Малики. Той се активизира напоследък. Показа желание да арестува всички елементи, които нарушават закона.

- Питах конкретно за Садр…

- В последните седмици Малики подгони "Армията на Махди". Арестувал е към 600 нейни бойци. - Генерал Абизейд казва: "Садр избива американци. Търсихме го жив или мъртъв." Трябва ли Малики да арестува Моктада Садр?- Това е въпрос, който ще бъде решен от Малики. Мисля, че ще го направи. Нека да го оставим да се справи със сектантското насилие в Ирак както прецени за добре. Там има и престъпни елементи на стария режим, баасисти.

- Преди повече от година казахте, че въстанието в Ирак е в предсмъртна агония. Какво излезе?! Как да ви вярваме?

- Ако историята се пишеше от хората, които с нетъпение чакат да се провалим в Ирак, включително и някои наши приятели в медиите, поражението не ни мърдаше. Но като направим равносметката, виждаме колко много сме постигнали. Тежко ни е. Трудно ни е. Много е лесно да стоиш отстрани с наплюнчен пръст, да гледаш накъде ще задуха вятъра и после да започнеш да поучаваш стадото. Сегашният президент не е такъв. Той поема отговорност за всичко, което правим в Ирак. Хайде да помислим какви последици ще има политиката, която вие предлагате.

- Аз не предлагам, само питам...

- Не, не само питаш. Ти правиш внушения. Мисля, че въпрос на почтеност е да кажете: "Вижте, ние не знаем какво трябва да се прави. Смятаме да приемем поражението и толкоз". А знаете ли какви ще бъдат последиците за Америка от това?

- Готов ли сте да започнете война срещу Иран, за да разрушите ядрените му способности?

- Хайде сега, Улф! Знаеш, че няма да правя спекулации на тази тема. Никоя президентска администрация, освен ако са психически болни, няма да отговори на твоя въпрос. За Иран имаме изработена политика. В ООН получихме единодушно одобрение за налагането на санкции. Бе приета резолюция относно иранската ядрена програма. Ще направим всичко възможно, за да решим проблема по дипломатически път. Но в същото време показахме, че всички останали опции също са на масата.

- Сенаторите демократи Байдън и Рокфелер казаха, че ако ще предприемате военни стъпки срещу Иран, ще ви трябва одобрението на Конгреса,. Ще ги предприемете ли?

- Няма да спекулирам с "военни стъпки", ако ще цял ден да ми повтаряш този въпрос.

- Вярно ли е, че Белият дом е "натопил" вашия съветник Люис Скутър Либи, който е на съд, за да защити президентския съветник Карл Роув?

- Аз съм призован като свидетел по това дело и след седмици ще свидетелствам. Няма да кажа нищо повече ни на теб, ни на някой друг от медиите. Скутър Либи е извънредно способен и талантлив човек.

- Консервативните републиканци се страхуват, че ще се споразумеете с демократите и ще узаконите престоя на милиони нелегални имигранти в САЩ. Какво смятате да правите с тях?

- Нужни са поправки към законодателствотро за имигрантите. Проблемът е много сериозен в онези сегменти от нашата икономика, които разчитат на труда на нелегалните имигранти. Ще затегнем още повече контрола на границите. Вече утроихме бюджета на граничните войски. Сега трябва да изработим програма за временно пребиваващи гастарбайтери в САЩ. С нея ще регулираме потока на нелегалните. Имаме съгласието и на лявата, и на дясната страна на Конгреса.

- Смятате ли, че от Хилъри Клинтън ще излезе добър президент?

- Не, защото е демократка. Имам философски и политически противоречия с нея.

- Какви са шансовете на сенатор Джон Макейн за президентския пост? Той е републиканец, но е много критичен към вас. Казва, че президентът не трябва да се вслушва в съветите ви. Нарече Ръмсфелд "най-лошият военен министър на САЩ след Макнамара."

- Джон е добър човек. Познаваме се много отдавна. По много въпроси сме съгласни, по други - не. Дон (Ръмсфелд-б.р.) беше много силен военен министър.

- Дъщеря ви Мери, лесбийката, която живее със своя партньорка, обяви, че е забременяла (с изкуствено оплождане -б.р.). Вашите критици питат нима не е важно за едно дете да има нормално семейство. Искате ли да им отговорите нещо?

- Щастлив съм, че ще имам шесто внуче, Улф! Обожавам и двете си дъщери и всичките си внуци! Мисля, че с този въпрос ти просто мина границата.

- Намирам вашите дъщери Лиз и Мери за симпатични. Поздравления за шестото внуче. Това беше един честен въпрос.

- Абсолютно несъгласен съм с тебе.

eCp

Няма коментари: