След като стана ясно, че Сърбия няма да припари до ЕС преди да признае независимостта на Косово, сръбските медии по комунистически започнаха да проповядват как в Европейския съюз всъщност не е добре.
Прилага се познатия манипулативен подход. Взима се един частен случай и след това от него се правят генерални заключения за тенденцията. Разбира се западните ни съседи са решили да се упражнят в лицемерие отново на на наш гръб сравнявайки се с България. Какви са обаче фактите? фактите показват, че България след влизането си в ЕС е задминала по всички показатели Сърбия, включително българския GDP e с 30% по висок от сръбския! На лъжата краката са къси.
Статията:
В България нищо не се е променила към по-добро след присъединяването към ЕС
„Българите и сърбите сме един и същи народ, само че в две държави“, казва Димитър Маринчев от село Мало Конаре, който вади картофи край река Морава в Шумадия, Сърбия. Сръбският вестник „Политика“ публикува репортаж за група българи, които от години работят на полето в западната ни съседка.
Димитър Маринчев е в Сърбия заедно с група от десетина роднини. „Няма значение, че сме в ЕС, за нас е едно и също. У дома няма работа. И да има, цените са германски, а заплатите български. Ако ми беше добре, нямаше да идвам в село Мърчаевци да вадя картофи“, разказва българинът на много добър сръбски език.
Той е сезонен работник, както пише вестникът – надничар, редовно от 18 години насам.
Мъжът разказва, че в България нищо не се е променила към по-добро от 2007 г., откакто България е член на ЕС и самият той е член на голямото европейско семейство. Димитър е останал същият, какъвто е бил: строителен майстор без работа, със само един хектар земя в родния си край.
„Селото ми е в равнината, раждат се чушки и домати, но нямам на кого да продавам или нямам сметка да ги отглеждам. Когато напролет засея дини, през лятото докарват от Гърция и Турция в Пловдив и ги продават за пет динара“, обяснява 36-годишният Димитър.
В Сърбия от години той и роднините му отсядат при едни и същи хора в село Заблаче на брега на Западна Морава и работят навсякъде, където ги повикат. Така 30-40 дни, докато не започнат дъждовете. Когато завали, те ще се приберат у дома. „Скоро ще си отидем в Монте Карло. Така наричам селото си, някак си по ми харесва“, казва Димитър.
В Сърбия той работи по десет часа на ден за по 15 евро, закуска, обяд и вечеря, цигари и бира и спестява всичко, което остане, след като плати за нощувките си. Според вестника той ще се върне в България с няколкостотин евро в джоба.
В момента Димитър и роднините му работят на нивата на 53-годишния Радован Богосавлевич от село Мърчаевци. Реколтата му тази година била много добра. Когато обаче дошло време да се вадят картофите, „нашите работници не искат да ходят на нивата и взех надничари от ЕС“, обяснява Богосавлевич.
„Като се върна в България, ще вляза в Интернет да видя какво сте написали. Ще се видим и догодина“, казва Димитър Маринчев на сръбските журналисти. /БЛИЦ
Няма коментари:
Публикуване на коментар